Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

KulturSanat

Giriş

Turizm, Kültür ve Sanat  


   Bir sanayi kenti olan Kocaeli aynı zamanda; tarihi ve kültürel mekânları ile kültür turizmi, Kerpe, Kefken, Cebeci, Eskihisar ve Karamürsel Sahilleri ile yaz turizmi ve Kartepe Dağ Turizm Merkezi ile de kış turizmi açısından bir turizm cazibe merkezidir.


   İlimizde Kartepe Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi, Kocaeli - Sakarya Kıyı Bandı Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi ve Kocaeli - Yazlık - Yeniköy- Termal Turizm alanları oluşturulmuştur.

İlimiz aynı zamanda bir fuar kentidir. 1966 yılında kurulan fuar merkezi yaklaşık 400.000 m2 bir alanda bir yandan ekonomik faaliyetler sürdürülürken diğer yandan da kültür, sanat, spor ve yürüyüş aktiviteleri gerçekleştirilmektedir. Her yıl 13 Haziranda kapılarını açan ve 15 Ağustos’a kadar çeşitli adlar altında faaliyet gösteren Kocaeli Fuarı (Endüstriyel Ürünler Fuarı ve Kültür, Sanat ve Ticaret Fuarı) ilimize ayrı bir canlılık kazandırmaktadır


   İlimize ait başlıca kültür varlıkları
; Saat kulesi, Abdülaziz Av Köşkü (küçük saray), Redif Dairesi, Eski Gar Binası, Akçakoca Camii, Fevziye Camii, Pertev Paşa Külliyesi ve Yeni Cuma Camii, Akmeşe Beldesi Tarihi Osmanlı Çeşmesi, Karamürsel Belediye Hizmet Binası, Karamürsel Anıt Mezarı, Akçakoca Anıt Mezarı, Yahya Kaptan Anıt Mezarı, Sırrı Paşa Konağı, Pembe Köşk, Sultan Süleyman Köprüsü, Mimar Sinan Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Otağı, Darıca Köşkü ve benzeri yapıtlar bulunmaktadır.


    İlimizin doğal zenginlikleri ve mesire yerleri;
Kuzu Yaylası Orman İçi Dinlenme Yeri, Gaziler Orman İçi Dinlenme Yeri, Kerpe Orman İçi Dinlenme Yeri, Kefken, Ballıkayar Tabiat Parkı, Beşkayalar, Maşukiye, Başdeğirmen Mesire Alanı, Şehitler Korusu, Cebeci, Eskihisar, Darıca-Bayramoğlu Kuş Cenneti ve Temalı Parkı ve benzeri mesire alanları bulunmaktadır.


    İlimizin kültürel ürünleri;
Kandıra Yoğurdu, Pişmaniye, Çene Suyu, Değirmendere Fındığı, Kandıra Taşı ve Hereke Halısı gibi önde gelen ürünlerdir.


    İlimizde 2009 yılı itibariyle otel/tesis sayısı 24, oda sayısı 1.276 ve yatak kapasitesi 2.566’ dır. 


    İlimizin kültürel yapısında, nüfus yapısının etkileri açıkça görülmektedir. Yurdumuzun dört tarafından gelerek Kocaeli' ne yerleşen vatandaşlar, İlimizde örf, adet ve ananelerini yaşayarak kültürel bir mozaik oluşturmaktadırlar.


   11 halk kütüphanesinde yaklaşık 100.000 civarında kitap bulunmakta olup, bu kitaplardan yararlananların sayısı ise yaklaşık 150.000 kişidir.

   İlimizde Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Eskhisar Osman Hamdi Bey Müzesi, Abdülaziz Av Köşkü (Küçük Saray), Yüzer Müze (Gayret Gemisi), Gölcük Deniz Müzesi olmak üzere toplam 5 adet müze bulunmaktadır. Bu müzelerde yer alan eser sayısı ise 9.068’dir. Kocaeli'nde matbaa ve basımevi sayısı 127 olup, 59 adet gazete, 92 adet dergi ve 3 adet yerel yayın yapan TV bulunmaktadır. Ayrıca, 7 adet sinema salonu ve 4 adet tiyatro salonu mevcuttur.


Kaynak : http://www.kocaeli.gov.tr/default_B0.aspx?content=235
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-Devlet Hizmetleri
 • PEKAY
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk Sayfası
 • POLSAN
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • Turn Back Crime
 • Göç İdaresi Genel Müdürlüğü